TikTok'ta Akıl Sağlığı Önerileri Ne Kadar Doğru? [Infographic]

TikTok’ta Akıl Sağlığı Önerileri Ne Kadar Doğru?

TikTok’un yükselişi, uygulamanın artık özellikle genç kullanıcılar arasında çeşitli amaçlar için giderek artan bir şekilde bir arama motoru olarak kullanılmasıyla, onun bir eğlence platformundan daha fazlası haline geldiğini gördü.

Free Download =>> TikTok’ta Akıl Sağlığı Önerileri Ne Kadar Doğru?

Bu kullanımlardan biri, akıl sağlığı ve potansiyel akıl sağlığı koşullarına ilişkin içgörü toplamaktır. TikTok trendleri, kullanıcıların benzer zorluklarla karşılaşan diğerlerinden tavsiye ve yardım alarak bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Bu çok faydalı olabilir – ancak aynı zamanda bilgilerin çoğu kalifiye olmayan kaynaklardan geliyor, bu da yanlış teşhis, yanlış anlama ve hatta insanların algılanan bir durum için yanlış ilaçlar almasına yol açabiliyor.

Bu konuda biraz daha fikir edinmek için, ekip PeluşBakım yakın zamanda # içeren 500 TikTok videosunu analiz ettimentalhealthtips ve #mentalhealthadvice hashtag’leri, tıbbi eğitim almış profesyonellerle, ardından tavsiyeleri ve tavsiyeleri doğruluk ve potansiyel risk açısından değerlendiriyor.

Çalışma şunu gösterdi:

  • TikTok’taki akıl sağlığı tavsiyelerinin %83,7’si yanıltıcıvideoların %14,2’si potansiyel olarak zarar verebilecek içeriği dahil etmek
  • Platformda danışmanlık yapanların yalnızca %9’u ilgili alanda ilgili niteliklere sahipti.
  • Tavsiyelerin %54’ü doğru bilgi içeriyordu, ancak videoların %31’i yanlış bilgi içeriyordu.

Araştırma, bazı faydalar olsa da potansiyel riskleri de dikkate almanın ve kullanıcıların uygulamada gördükleri her şeyi mutlak bir gerçek olarak algılamamalarını sağlamanın faydalı olduğunu gösteriyor.

 

About admin

mi