Google, Google İşletme Profillerini Satmak İsteyen Dolandırıcılara Karşı Yasal İşlem Başlattı

Google, İşletme Profillerini Satmak İsteyen Dolandırıcılara Karşı Yasal İşlem Başlattı

Google, Rusya menşeli bir bot ağına karşı açılan davada kısa süre önce kazandığı bir zaferin ardından, ilan edildi işletme sahiplerini arayarak ve Google Benim İşletmem’e erişim için ücret talep ederek onları manipüle etmeye çalışan bir grup dolandırıcıya karşı yeni bir yasal işlem.

Free Download =>> Google, İşletme Profillerini Satmak İsteyen Dolandırıcılara Karşı Yasal İşlem Başlattı

Bugün, telefonla pazarlama aramaları yoluyla Google’ın kimliğine bürünerek yüzlerce küçük işletmeyi dolandırmaya çalışan dolandırıcılara karşı dava açıyoruz. Ayrıca, Google Arama ve Haritalar’daki İşletme Profillerinin yorumlarını manipüle etmek için hem olumlu hem de olumsuz sahte incelemelerin satın alındığının reklamını yapan web siteleri oluşturdular.”

Google, dolandırıcıların işletme sahiplerini arayıp Google İşletme Profilleri için onlardan ücret almaya çalıştıklarını söylüyor.

“İşletme Profili, işletme sahiplerinin işletmelerinin Arama ve Haritalar’da nasıl göründüğünü kontrol etmelerine olanak tanıyan bir araçtır ve tüketicilerin en sevdikleri (veya yakında favori olacak) kafeleri, restoranları veya hırdavatçıları bulmalarına olanak tanır. İnsanları güçlendirmek için tasarlanmış bir araçtır. Ancak bazı dolandırıcılar, aldatıcı ve yağmacı uygulamalarla bunu kötüye kullanmaya ve bundan kâr elde etmeye çalıştı.”

Google, yalnızca 2021’de, kötü niyetli kişilerin sahte İşletme Profilleri oluşturmaya yönelik 12 milyondan fazla girişimini ve kendilerine ait olmayan İşletme Profillerini talep etmeye yönelik yaklaşık 8 milyon girişimi tespit edip durdurduğunu söylüyor.

Bu yeni yasal baskı, Google’ın gelecekte bu tür dolandırıcılıkla mücadele etmesini daha iyi sağlayabilecek bir emsal oluşturmayı amaçlıyor. Bu, özellikle Google ve SEO’ya odaklanmaları gerektiğini bilen, ancak bu tür araçlara zaten ücretsiz olarak erişebileceklerini bilmeyen web’den daha az anlayan işletme sahipleri adına önemli bir itici güç.

Google’ın Meta ile birlikte bu tür dolandırıcılıklara karşı daha büyük bir adım attığını görmek güzel, bu da yeni çevrimiçi aldatmaca türleriyle mücadele etmek için yasal sürecin yenilenmesine yardımcı olacak. LinkedIn ayrıca kısa süre önce veri kazımaya karşı açtığı davada bir mahkeme galibiyeti elde ederken, Meta bu yıl kimlik avı, sahte incelemeler, veri kazıma ve daha fazlasını hedef alan bir dizi yasal işlem başlattı.

Bu tür faaliyetlerin birçoğunun doğrudan yasal emsali yoktur ve mevcut yasalar bu yeni unsurların ve yönlerin tümünü kapsamamaktadır. AI araçları, artık açıkça sanatçıların çalışmalarından türetilen ancak teknik olarak telif hakkını ihlal etmeyen görseller oluşturabiliyor.

Teknoloji devleri tarafından getirilen bu gibi durumlar, teknolojik ilerlemeleri açıklayan yeni yaklaşımlar oluşturmaya yardımcı oluyor – ve bu nedenle, daha iyi kaynaklara sahip şirketlerin bunu zorlaması önemlidir ve bu herkes için fayda sağlayacaktır.

Free Download =>> Google, İşletme Profillerini Satmak İsteyen Dolandırıcılara Karşı Yasal İşlem Başlattı

About admin