3D V-Cache Açıklaması

i9-12900KS dahil olmak üzere Intel Alder Lake işlemcilerinin piyasaya sürülmesiyle ve AMD Ryzen 5800X3D 3D V-Cache ile, yükseltme arayan bir PC oyuncusu veya içerik yaratıcısı olmak için şimdi harika bir zaman. Ancak 5800X3D’nin en önemli satış noktalarından biri yeni önbellek teknolojisi olduğundan, AMD 3D V-Cache’in tam olarak ne olduğunu ve sistem performansını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Free Download =>> 3D V-Cache Açıklaması

İşlemci Önbelleği Nedir?

İşlemci önbelleği, CPU üzerinde süper hızlı bir depolama bankasıdır. Temelde sistem RAM’i (diğer adıyla DRAM) ile işlemci arasında bir köprü görevi görür, kapasite izin verdiğinde sistem RAM’i olarak hareket eder ve izin vermediğinde bu sistem RAM’ine erişmek için gereken süreyi azaltır. içine girmeyeceğiz karmaşık bilim Bunun tam olarak nasıl çalıştığını bilmek önemlidir, ancak CPU önbelleğinin, bellek gecikmesini önemli ölçüde azaltarak, tekrarlama veya genel hesaplamaları ve genel sistem performansını etkili bir şekilde hızlandırdığını bilmek önemlidir. Çekirdek sayısı ve frekansı lehine bir CPU özelliği olarak genellikle göz ardı edilir, ancak genel CPU hızını belirlerken çok önemli bir faktördür.

İşlemci önbelleği üç düzeyde gelir – 1, 2 ve 3 (aka L1, L2, L3) – L1 en hızlı ancak en küçük kapasitedir ve L3 en yavaş ancak en büyük kapasitedir.

AMD 3D V-Cache nedir?

3D V-Cache, CPU önbelleğinde son on yıldaki en büyük yenilik olabilir. AMD, önbelleği dikey olarak istifleyerek ve CPU kalıbının genişliğini azaltarak, yeni CPU’larında toplam L3 önbelleğini yaklaşık 3 katına sığdırmayı başardı. Örneğin, AMD’nin kendi Ryzen 5800X’inin 32MB’ına ve Intel Core i7-12700k’de 25MB’ye kıyasla Ryzen 7 5800X3D, 96MB’lık büyüleyici bir L3’e sahiptir.

Ve AMD, bu yeni teknolojiyi yalnızca tüketici çiplerine devretmedi. Select 3 gibi sunucu ve veri merkezi çözümlerird Epyc 7773X ve 7573X gibi Gen Epyc modelleri de 3D V-Cache kullanır ve toplamda 768 MB L3’e ulaşır.

Performansı Nasıl Etkiler?

Genel olarak konuşursak, daha fazla önbellek, özellikle CPU’dan sürekli ve art arda veri alan uygulamalarda daha iyi performans anlamına gelir. Bu özellikle oyun oynarken geçerlidir. Oyunlar temelde rastgele (PC için) hesaplamalar ve yeniden kalibrasyonlar koleksiyonu olduğundan, bu işlemleri çalıştırmak için sürekli olarak CPU’ya vururlar. Sistem RAM’inde beklemeye kıyasla önbellekten çok daha hızlı yanıt alabilmek, performansı önemli ölçüde artırabilir. Bu nedenle AMD, Ryzen 7 5800X3D’yi “dünyanın en hızlı oyun masaüstü işlemcisi” olarak faturalandırıyor. Bu iddiayı güçlendiren aşağıdaki kıyaslamalardan birkaçına bakın. Bu rakamlara göre, 5800X3D, yeni bir PC için pazardaki oyuncular tarafından ciddi şekilde dikkate alınmalıdır.

5800X3D Karşılaştırmaları
Resim Techspot’un izniyle
3D V-Önbellek

About admin