Apple, iOS 16'nın kilit ekranı özelleştirmesini iOS 17'de nasıl düzeltebilir?

Apple kilit ekranı iOS 17’de nasıl düzeltebilir?

iOS ve Android’i karşılaştırdığınızda, mobil yazılımınızı tam olarak özelleştirmek istiyorsanız, Android’in gidilecek yol olduğu her zaman açıktır. Bununla birlikte, iOS 14’ten bu yana, Apple’ın fikrini değiştirdiği ve ana ekrandan başlayarak daha fazla kullanıcı özelleştirmesine izin verdiği görülüyor. iOS 16 ile nihayet, en sevdiğimiz iPhone’u elimize aldığımızda ilk gördüğümüz şey olan kilit ekranlarımızı özelleştirmek için birkaç seçeneğimiz oldu.

Free Download =>> Apple kilit ekranı iOS 17’de nasıl düzeltebilir?

iPhone 14 Pro’mda iOS kullanmaktan ne kadar keyif alsam da, her zaman cihazımdaki yazılımı daha kişisel hissettirmek için özelleştirmenin daha fazla yolunu dilemişimdir — daha fazla ben. iOS 14, Kısayollar uygulaması aracılığıyla özel uygulama simgelerinin kullanılmasını mümkün kıldı ve bu amaçla jailbreak yapma ihtiyacını ortadan kaldırdı. iOS 16, kilit ekranının görünümünü değiştirmek için, saat için yazı tipini ayarlamaktan bazı widget’lar eklemeye kadar birkaç seçenek getirdi. Ancak Apple’ın daha fazlasını yapması gerekiyor çünkü iOS 16’da sahip olduklarımız kilit ekranı için yeterli değil. İşte Apple’ın gelecekte, belki de iOS 17 ile kilit ekranını özelleştirmek için yapmasını umduğum şey.

Daha iyi, basitleştirilmiş bir arayüz

WWDC22’den sonra iOS 16 beta’yı ilk elime aldığımda, yaptığım ilk şey kilit ekranı özelleştirmesine göz atmak oldu. Bunu yapmak için arayüzün ne kadar kafa karıştırıcı ve dolambaçlı olduğuna biraz şaşırdım ve hatta Apple, genel süreçte yapılan çok küçük değişikliklerle onu halka sunmaya karar verdi.

Kişisel olarak, kullanıcı arayüzünü ve kilit ekranınızı değiştirme deneyimini yorucu buluyorum. Erişmek için, kilidini açtıktan sonra, tıpkı bir bilgisayarda yaptığınız gibi, kilit ekranında basılı tutmanız gerekir. Elma İzle. Birden fazla kilit ekranına da sahip olabilirsiniz, ancak Apple Watch’ta yaptığınız gibi kilit ekranında kenarlardan kaydıramayacağınız için aralarında geçiş yapmayı daha can sıkıcı buluyorum.

Yeni bir kilit ekranı oluştururken, ilk adım bir duvar kağıdı resmi seçmektir. Apple’ın kendi derlediği duvar kağıdı koleksiyonundan seçim yapabilir veya fotoğraf kitaplığınızdan kendi duvar kağıdınızı seçebilirsiniz. Ancak ikincisini seçtiğinizde, ilk gördüğünüz şey cihazın seçtiği öne çıkan fotoğraflar olur, ancak aralarından seçim de yapabilirsiniz. İnsanlar, Evcil Hayvanlar, Doğave şehirler. Alternatif olarak, sadece Herşey en yenisini görmek için veya üstteki sekmeyi Fotoğraflar ile Albümler.

iOS 16 için kilit ekranı özelleştirmesi.

Ancak hangi kaynağı seçerseniz seçin, en yeni resimler en üstte olacak ve eski resimleri görüntülemek için aşağı kaydıracaksınız. Bu, normalde Fotoğraflar uygulamasında görüntülerinizi görüntüleme şeklinizin tersidir, bu nedenle anında kafa karıştırıyor ve beni şaşırtıyor – Tutarlılığı seviyorum. Görüntü seçicinin nasıl aktığını değiştirmek sarsıcı ve Apple’dan bekleyeceğim bir şey değil.

Ancak sahip olduğum en büyük sorun, yalnızca mevcut ana ekran duvar kağıdımı tutmadan yeni bir kilit ekranı ekleyemem. Yeni kilit ekranınızı ayarladıktan sonra, iOS 16 sizi hem kilit hem de ana ekranlarda bir duvar kağıdı çifti olarak ayarlamaya zorlar veya ana ekran için ayrı bir görüntü ayarlayabilirsiniz – ancak öylece tutmayı seçemezsiniz. geçerli olan (gidip görüntüyü tekrar bulmak zorunda kalmadan).

Apple’ın nihayet bize iPhone’larımızdaki kilit ekranını süslemek için bazı yollar vermesine sevindim, ancak mevcut kullanıcı arayüzü ve deneyimi bunun için pek uygun değil. Tüm sürecin, özellikle ana ekranı değil de sadece kilit ekranı duvar kağıdını değiştirmek istiyorsanız, iOS 17’de elden geçirileceğini umuyorum.

Ay'ı her zaman açık ekranda gösteren iPhone 14 Pro, bir adamın elinde.

iOS 16’daki kilit ekranı yenilemesiyle ilgili en büyük şeylerden biri, widget ekleme yeteneğidir. Bununla birlikte, Apple’ın widget’ları yerleştirmenize izin verdiği alan çok sınırlıdır – bu, yalnızca zaman widget’ının altındaki alandır (bu arada, değiştiremezsiniz).

Apple bize, görüntülemek istediğiniz kullanışlı widget’lara sahip uygulamalarınız olması koşuluyla, zamanın altında widget’larla doldurabileceğiniz bire dört sıra verir. Boyut kısıtlaması göz önüne alındığında, bu, dört bire bir kare, iki bire iki dikdörtgen veya bir dikdörtgen ve iki kare anlamına gelir.

Sanırım Apple, kilit ekranı duvar kağıtlarımızı hala gösterebilmemiz için bu şekilde tasarladı, ancak herkes bunu umursamıyor. Basit renkli duvar kağıtları veya soyut resimler kullanan ve kilit ekranında daha fazla bilginin görüntülenmesini tercih edenler de vardır. Widget’lar için yalnızca bu kadar küçük bir alana sahip olmak hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için gerçekten kısıtlayıcıdır ve Apple bunu iOS 17’de değiştirmeyi düşünmelidir. Boyut ve görünüm açısından daha çok ana ekran widget’larının nasıl olduğunu görmek isterim.

Widget’lar konusuna gelmişken, aynı zamanda kilit ekranında (ve ana ekranda) etkileşimli widget’lar görmek isterim. Örneğin, bir widget’ın bir HomeKit aksesuarını uygulamayı başlatmadan kontrol etmemize izin vermesi harika olurdu.

Daha fazla yazı tipi seçeneği lütfen

Sukulentin üzerinde duran bir iPhone 14. Ekranı açıktır ve kilit ekranını gösterir.

Kilit ekranında uzun yıllar tek yazı tipini kullandıktan sonra, Apple bize iOS 16’da seçebileceğimiz birkaç seçenek daha verdi. Üç stil arasından seçim yapabilirsiniz: Arapça, Arapça Hintçe ve Devanagari – her birinin sekiz farklı özelliği vardır. yazı biçimleri. Ne yazık ki, iOS 15 ve önceki sürümlerden kilit ekranı zamanından klasik yazı tipini beğendiyseniz, bu ortadan kalkmış gibi görünüyor.

Mevcut farklı yazı tipi seçimi güzel olsa da, iOS 17’de daha fazlasını görmek isterim. Aslında, kilit ekranı için kendi özel yazı tiplerinizi seçemenize şaşırdım. Özel yazı tiplerini indirme ve ekleme yeteneği iOS 13’te tanıtıldı, bu yüzden bunun kilit ekranına gelmemesi garip. Belki iOS 17 bunu değiştirir veya en azından bize daha önceden ayarlanmış seçenekler sunar.

Yani, evet, güzel görünüyorlar ama herkese uygun olmayabilirler. Ya birisi kilit ekranında Comic Sans veya Papyrus isterse? Bırak alsınlar, Apple!

Rengi ifade etmenin daha fazla yolu

iPhone 14 Plus'ın ekranı.

Ah, ve renkler. Önceden ayarlanmış seçenekler güzel ve Apple, tercihlerinize uygun renk yoğunluğunu seçmenize izin veriyor. Standart renkleri sevmiyorsanız, daha kişiselleştirilmiş bir renk tonu için renk ızgarasını, spektrumu veya kaydırıcıları kullanabilirsiniz.

Ama bence kilit ekranındaki renklerle daha fazlasını yapmamıza izin versek iyi olur. Örneğin, bir gökkuşağı gradyanına sahip olalım veya hatta Noel için kırmızı ve yeşil gibi her sayı için birden fazla renk arasında geçiş yapalım. Veya sayıların tek renk olmasını ve iki nokta üst üste işaretinin farklı olmasını istersem ne olur? Apple, kilit ekranını kişiselleştirmemizi istiyorsa, kendimizi ifade etmemiz için bize daha fazla renk vermesini görmek harika olur.

Apple’ın kilit ekranı özelleştirmesiyle daha da ileri gitmesi gerekiyor

Yeni Kilit Ekranını gösteren, iOS 16 yüklü bir iPhone.

Uzun zamandır iOS’ta özelleştirme görmek istiyordum ve Apple’ın bazı iyi ilk adımlar attığını düşünüyorum. Ama gelecekte daha fazlasını görmeyi umuyorum. Apple, iOS 14’ten bu yana büyük bir değişiklik olmaksızın ana ekran özelleştirmesinde yine biraz durgunlaştı ve korkarım ki kilit ekranı aynı olabilir.

Ama kim bilir? Apple, iOS 17’de kesinlikle bazı numaralara sahip olabilir. En azından, kilit ekranı işlemi için mevcut arayüzün iyileştirilmesi gerekiyor.

About admin